Suurbritannia paistis möödunud aastal silma selle poolest, et mitte üheski teises riigis ei tulnud juurde nii vähe miljonäre kui seal, kirjutab Financial Times.

- Suurbritannia kõige rikkamaks meheks peetakse Ukrainas sündinud Len Blavatniki (vasakul), kelle varade koguväärtuseks arvatakse olevat 20,2 miljardit dollarit.
- Foto: Bloomberg
Rikaste inimeste arvu kasv jäi Suurbritannias iseäranis kiduraks möödunud aastal. 2014. aastal kasvas Suurbritannias miljonäride arv üksnes 4,2% võrra. Aasta varem kasv olnud 13,2%. Nende inimeste arv, kellel on rohkem kui üks miljon USA dollarit investeeritavat vara (välja on jäetud kinnisvara või kogutavate esemete väärtus) kasvas globaalsel tasandil 6,7% võrra.
Uuringufirmade RBC Wealth Managementi ja konsultatsioonifirma CapGemini andmeil oli Suurbritannias möödunud aastal 550 000 inimest, keda loetakse „kõrge netoväärtusega isikuks“. Nende inimeste rikkuse koguväärtus kasvas möödunud aastal üksnes 5,7% võrra, 2013. aastal oli sama näitaja olnud 15,6%. Globaalne näitaja oli möödunud aastal 7,2%.
RBC Global Asset Managementi peaökonomist Eric Lascelles sõnas, et põhjus, miks Suurbritannia rikaste inimeste arv nii vähe on kasvanud, ei peitu mitte majanduskasvus või kinnisvaraturu käekäigus, mis mõlemad kasvasid möödunud aastal, vaid Briti väärtpaberiturgudes, mis jäid teiste riikide omadele alla.
Lascellesi sõnul olid investorite jaoks möödunud aastal nii-öelda vastuseta küsimused nii Suurbritannia valimised, Euroopa Liitu kuulumise referendumi temaatika kui ka Šoti referendum.
Uurijad on leidnud, et Briti investorid on võrreldes teistest riikidest pärit investoritega agaramad oma raha väljaspoole kodumaad paigutama. Kui keskmiselt paigutavad investorid oma 38% oma varadest väljapoole kodumaad, siis brittide puhul on sama näitaja 48% juures.
British Isles at RBC Wealth Managementi investeerimisdivisjoni juht Daniel Ellis lausus, et Suurbritannia investoritel on eriti aktsiaturgude puhul suurem kalduvus investeerida kodumaalt välja. „Suur osa investeeringutest läheb just Ameerikasse,“ lisas ta.
Samuti on raportis välja toodud eriti kõrge netoväärtusega investorid, kellel oli 30 miljoni USA dollari või enama väärtuses investeeritavat vara. Kuigi selliste investorite arv moodustab üksnes ühe protsendi kõigist analüüsitud investoritest, on nende käes tervelt 35% analüüsitud isikute kogurikkusest.
Lisaks leiti raportis, et Briti pered on muutumas investeerimisnõunike suhtes üha nõudlikumaks, eeldades neilt nii digitaalteenuste kaudu investeerimise oskust kui ka teadmisi filantroopiast. Selline tendents on näha eeskätt noorema generatsiooni puhul.
Capgemini Financial Servicesi stateegilise analüüsi spetsialist David Wilson lausus, et ettevõtted peavad olema valmis pakkuma kõike. „Investeerimisnõunike jaoks on tegu praegu keerulise olukorraga,“ selgitas ta.